Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

VERİMLİ TARIM İÇİN SIVI GÜBRE

Yeniceobalı Ziraat Mühendisi Kamuran Kart, tarla ve bahçelerde verimin arttırılmasına yönelik bilgiler verdi.

Üreticilere tarımsal danışmanlık ve arazi kontrolleri konusunda faydalı olmaya çalıştığını belirten Kamuran Kart, “Yabancı otların, zararlı böceklerin ve mantari hastalıklara yönelik ilaçlar ile kaliteye ve verime olumlu etkisi bulunan sıvı gübreleri, çeşitli kültür bitkisi tohumları temini sağlıyoruz.” dedi.

Tarla ve bahçelerde verimi arttırmak için uygun zamanlama ve gerekli ekipmanların kullanılmasıyla toprağın işlenmesi, toprağın hazırlanması ve bitkinin ekimi usulüne göre yapıldığı taktirde verimi artmış olacaktır. Ekim ve dikimi yapılacak olan bitkilerin toprak analizine göre gübreleme yapılmasının gerektiğine vurgu yapan Kart, “Ahır gübresi veya organik maddece zengin gübreler, sertifikalı üstün özellikli tohumlar/fideler kullanılmalı. Damlama sulama ile su verilmeli. Çapalamaya ve toprağı havalandırmaya önem verilmeli. İklim şartları ve sulama imkanları göz önünde bulundurularak sık ekim/dikim yapmaktan kaçınmalı.” ifadelerini kullandı.

“Sıvı Gübre Neden Önemli”

Sıvı gübreler; hayvansal gübre, kemik, kan, deri atıklarından (koyun, güvercin, solucan gibi), çürümüş bitki sap, saman, kök ve yapraklarından, fosilleşmiş organik maddesi yüksek topraklardan (kömür madenleri, göl kıyıları gibi) üretilir. Aynı zamanda içeriğine uygun dozlarda kimyevi maddeler (fosfor, çinko, azot gibi) ilave edilerekte üretilen kimyevi gübreler de vardır. Sadece kimyevi gübreler kullanılarak üretilen sıvı gübrelerde bulunuyor.

Kamuran Kart, “sıvı gübre, toprağın organik maddesini, mikro organizma yoğunluğunu ve su tutma kapasitesini arttırmada ve toprağı ıslah etmede çok faydalıdır. Bitkiler tarafından kolay emilip gelişime daha çabuk etki eder. Bitkinin dengeli büyümesini sağlar.” dedi.

Son olarak, sıvı gübrenin özelliklerinden bahsetmeye devam eden Kart, sıvı gübrenin toprak tarafından hızlı emildiği için su ile çabuk ayrıştığını, fazlasının bitkiye zarar vereceğini sözlerine ekledi.