Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

Sağlığı Tehtit Eden Hormonlu Yiyeceklere Dikkat

Her meyvenin kendine has bir faydası olduğu herkesçe bilinmektedir. Meyvelerin ortak olan faydalarını da saymak mümkün. Bunlardan bazıları;  kalp sağlığında olumlu etkileri vardır, kasların ve eklemlerin gelişimine fayda sağlar,  kolesterolü dengede tutar, diş çürümesine engel olur vb. birçok faydasını sıralayabiliriz.

Meyvelerin sağlığa faydasından bahseden Manav Ramazan Yıldız; ” Her meyve ayrı bir şifa kaynağıdır. Örneğin; karpuz lezzetli ve serinletici özelliği ile bilinir. Ama karpuz aynı zamanda kalp hastalıklarından  kansere birçok hastalığa iyi gelir. Başka örnek verecek olursak; erik, şeker oranı düşük olduğundan diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırır.”dedi.

Hormonlu Meyve ve Sebzeyi Nasıl Anlarız

Hormon insan sağlığını ciddi derecede olumsuz etkiler. Çokça hastalığa neden olan hormon, günümüzde oldukça kullanılmaktadır. Hormonlu yiyecekler, hızlı kilo alımına, obeziteye, boy uzamasını sınırlama ve hormon dengesini bozma gibi bir çok zararı vardır.  Meyvelerde hormonu nasıl anlayabileceğimize değinen Yıldız; “Örneğin çileği ısırdığımızda içi boş ise hormonludur. Veya karpuzda çekirdek evleri boştur. Biberler ise aşırı büyük, etli ve sert olmakla beraber çekirdek kısımları boştur. Patateslerde şekilsiz yumru ve şişlikler olur. Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Bu gibi  şeyler meyvenin hormonlu olduğunu gösterir.” dedi.

Üreticilerin sebze ve meyvelerinin hızlı büyümesi için kullandığı hormonun sağlığa büyük zararı olduğunu belirten Yıldız, meyve-sebze alırken dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.