Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

RÜZGAR ÇİFTÇİLERE BÜYÜK ZARAR VERDİ

Tam olarak bu günlerde yaşadığımız ekinlerin başına  gelen görüntünün ana sebebi, hem sıcak rüzgarlar hem soğuk rüzgarların etkisidir. Rüzgarlar bitkilerin iletim deposunun rahatlıkla istenilen suyu, istenilen besini taşıyamamasını ortaya çıkarttı. Ekinlerin kurumasındaki temel nedenlerinin birincisi rüzgarlardır. Bazı yerlerde toprakta nem olmasına  rağmen  ekinin rahatlıkla etkilendiğini gözlemledik.

 Gözlemlediğimiz görüntüye sebep olan dediğimiz gibi rüzgarlardır. Otomatik  olarak akla kuraklık geliyor. Evet bir kuraklık var. Kışın yağmayan kar,  yağmayan yağmur,  bahar’da bazı yağışlar oluştu.  Bir şekilde idare edilir diye düşündük, özellikle Kıraç tarlalarda ve ekinlerde.  Yalnız demin dediğim gibi bizi bu hale getiren,  ekinleri bu hale getiren,  bitkileri rahatsız eden, bitkilerin gelişimini durduran neden,   rüzgarlardır.

 Geçen senelerde de bu durum vardı yalnız bitki kendini korumuştu. Geçen sene ve önceki senelerde ekinelerin rüzgardan bu kadar etkilenmemesinin sebebi, rüzgarların bu şekilde üst üste olmayışıdır. 10-15 gün boyunca rüzgarlar kesilmedi,  25-30 kilometre ile her gün devam eden rüzgarlar ekinleri bu hale getirdi.

 Geçen senelerde çiftçiler 200 kilogram masraf yapıp karşılığında hasat sırasında 200 kilogram ürün alıyordu.  Yani son 4-5 senedir çiftçilerimiz ne kâr ettiler ne zarar ettiler. Bu sene durum çok çok farklı. Dekar başı 200 kilogram masraf yapan çiftçilerimiz var. Gözlemlediğimiz kadarıyla bölgemizin yüzde 60’ının  yüzde 70’inin  tarlalarına biçerdöver girmeyecek durumda.

Dolayısıyla bu çiftçilerimizin  -200 kilogram borçlu  olacağı anlamına geliyor. Çiftçilerimizin yüzde doksanı 200 kilogramı borçlanarak yapmıştır bu da – 400 kilogram anlamına geliyor. Yani anlaşılacağı gibi durumlar vahim.

 Şunu belirteyim;  bu günlerde çiftçilerimiz arasında kuraklık sigortası yaptıranlar var.  Aldığımız bilgiye göre hasada kadar tarlalara nadas yapılmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Haberleri olsun. Lütfen Kuraklık Sigortası yapan çiftçilerimiz nadas yapmasın.