Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

Kuşça’nın Tarihi

DCIM100MEDIADJI_0287.JPG

Kuşça, Konya ilinin Cihanbeyli ilçesine bağlı bir beldedir. 2012 yılında yapılan sayıma göre 2 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Belde halkı Kürt kökenli insanlardan oluşmaktadır. Konuşulan dil Batı Kurmanci’si denilen ve daha çok Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya yörelerinde konuşulan Kurmanci diline benzemektedir.

 Kuşçan’ın tarihine bakıldığında Bizans Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin egemenliği altında kalmıştır. 19. Yüzyılın sonlarında özellikle Adıyaman’dan, Güneydoğu Anadolu’dan, Kelhasan ve Yeniceoba çevresine göçler olmuştur. Zamanla insanlar Yeniceoba’dan ayrılıp Kuşça yaylasına yerleşmiştir. Kuşça 16 Mayıs 1928 tarih ve 6699 sayılı kararname ile köy olmuştur. Köy olduktan sonra ismi sırasıyla Yeniyapan, hacılar ve son olarak Kuşca olmuştur.

 Kuşça’da 1 adet ilköğretim ve 1 adet ortaokul eğitim hizmeti vermektedir. Okur yazarlık oranı resmi kaynaklara göre %90’ın üstündedir.

Doğusunda Yeniceoba kuzeyinde Kütükuşağı ve Kelhasan güneyinde Kayı ve İnsuyu batısında ise Böğrüdelik köyleri bulunmaktadır. Kuşça, karasal iklimin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Kışları sert ve soğuk yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

‘Peribacaları’

 Kuşça sınırları içerisinde yer alan Celil Boğazı; Kapadokya, Afyon ve Erzurum’dan sonra Türkiye’nin 4.  Peribacası bölgesidir. Farklı dayanıma sahip olan Peribacaları, rüzgâr ve yağışların şekillendirmesi ile oluşmuştur. Görünümleri nedeniyle farklı şekillere ve nesnelere benzeyen bu yapılardan bazılarının ise geçmiş zamanda insanlar tarafından barınak olarak kullanıldığı biliniyor. Yaklaşık 2 milyon yıl önce kuruyan göldeki çökellerin yağmur ve rüzgarla aşınması sonucu Kuşça Peribacaları oluşmuştur. Eşsiz güzelliğinin yanı sıra çölü andıran çevresi ile görenleri adeta büyülüyen Peribacaları, Cihanbeyli Belediyesi tarafından koruma altına alınarak turizme kazandırılacağı günü bekliyor.