Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

KANTARON YAĞI

Çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılan kantaron yağı kantaron çiçeğinden elde ediliyor. Kantaron bitkisinden elde edilen bu yağ elde edildiği çiçeğin rengine göre sarı ya da kırmızı kantaron şeklinde adlandırılıyor. Alternatif tıpta ve bitkisel tedavilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

“Kantaron yağı nasıl yapılır?”

Kantaron bitkisi temizlenip kurutulur. Kurutulan bitki cam kavanoza konulur. Kavanoz tam doldurulur fakat bitki sıkıştırılmaz. Üzeri saf zeytin çağı ile doldurulur. Kavanoz kapağı kapatılmaz bunun yerine kavanoz ağzı bir tülbent ile kapatılır. Ve bu şekilde 5 gün güneşte bekletilir.5 gün sonunda kavanoz kapağı kapatılarak 45 gün güneşte bekletilir. Ara ara kavanoz ters çevrilerek karışması sağlanır. Kantaron yağınız bu süreç sonunda kullanıma hazır hale gelir. Kantaron yağı cam şişede saklanması önemlidir.

“Kantaron yağının faydaları nelerdir?”

Özellikle antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önleyip, yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıyı dindirir ve iltihap oluşmasını önler.

Onarıcı ve yenileyici özelliği ile kuru ve çatlayan ciltler için nemlendirici görevi yapar.

Güneş yanıkları için kullanılır.

Ciltte oluşan yaralarda, lekelerde, tahriş olmuş bölgelerde cilt hücrelerini yenilemek için kullanılır.

Bel ağrılarında ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

Sakinleştirici özelliğinden dolayı strese karşı iyi gelir.

Mide ağrısı ve mide ülseri tedavisinde kullanılabilir.

Ayak mantarı ve deride oluşan enfeksiyonları önler.

Cilt kırışıklıklarına karşı etkilidir.

ÖNEMLİ NOT: Kronik hastalığı bulunan, sürekli ilaç kullanan veya besin alerjini olan kişiler kantaron yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. Hamilelerin kullanması önerilmez.