Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

HDP 9. KURULUŞ YIL KUTLAMASI

Açılış konuşmasını yapan HDP Konya İl Eşbaşkanı Gıyasettin Almaz; “Sizleri temsil etmek büyük bir şeref, büyük bir onurdur. Bunu ne zaman anladığımı söyleyecek olursam, Konya il eş başkanı olduktan sonra daha iyi anladım. Ve bununla hep gurur duyuyorum. Mücadele eden insanların cesaretleri gerçekten sizlere duyulan gururdan dolayıdır. Sizden aldığımız güç ve enerjiden dolayı partimiz 9 sene bu mücadele ile buraya kadar geldi. Nasıl geldiğini herkes biliyor. Genel merkezimizin gönderdiği fotoğraf kareleri gösteriyor ki; nasıl dikenli bir yoldan, ateşli bir çemberden geldiğimizi bir kez daha anlamış olduk. Ve bugün burda toplanmamızın nedeni kutsal mücadeleyi, bu onurlu mücadeleyi buraya getiren insanları, hayatlarını kaybeden insanları yad etmek içindir. Bundan sonra bu mücadeleyi omuz omuza beraber gürleştirerek, daha diri bir hale getirmek. Dosta umut, düşmana korku vermek amacıyla burda toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz; “Arkadaşlar öncelikle 9. yılımızın kutlu olmasını istiyorum. Ama bizim mücadelemiz 9 yıllık bir mücadele değil. 100 yılın üzerinde bir mücadele. Esas olarak son 50 yılı kapsam içerisine almamız lazım. 1963 yılında Türkiye İşçi Partisi’nin kurulmasıyla birlikte bence bir yol açılmıştır. Hemen akabinde Devrimci Doğu Kültür Ocak’larının kurulmasıyla birlikte ilk kez Kürtlerin bilinçli bir şekilde mücadeleye başlaması söz konusu olmuştur. Onun ötesinde 1968 kuşağının bir mücadelesi var. Dr Hikmet Kıvılcımlı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve diğer çok sayıda ardaşlarımızın başlattığı bir mücadele var. Sosyalist bir devrim gerçekleştirirsek Kürtler de sorunlarını çözmüş olur diye bir anlayış söz konusuydu.

Tabi burda Kıvılcım ve Kaypakkaya’yı ayırmak lazım. Onlar öyle düşünmüyorlardı. Onlar çözümün doğrudan Kürtlerin ancak özgürlüğüyle mümkün olabileceğini daha çok ifade ediyorlardı. İlk defa Şark Sorunu bazen Kürt Sorunu bazen de Doğu Sorunu dile getiriliyordu. Bu mücadele tabi bu arada kendi içinde şunu da yaşattı. Kürtlerin yavaş yavaş ulusal bilinçlerinde, ulusal duygularındaki yükselme ile birlikte yeni bir mücadele yolu açılmaya başladı. O zaman beraber değil dayanışma içinde olalım ama ayrı örgütlenelim. Herkes ne yapacağını, gücünü bilsin gibi bir çalışma söz konusuydu. Nihayet bundan yaklaşık olarak 40-43 yıl önce farklı bir boyut kazandı ve mücadelemiz bu güne kadar geldi. Bu güne kadar gelirken 90’lı yıllardan itibaren Kürt mücadelesi kararında faaliyet yürütülmeye başlandı. Ama esas olarak HDP’nin kuruluşu daha doğrusu Türkiye’deki her kesimleri kapsayacak hale gelmesi doğrudan doğruya birleşme ile oldu. Oda HDP çatısı altında farklı kesimlerin bir araya gelmesi ile HDP kurulmuş oldu. Daha önceki partilerimiz de Türkiye’deki bütün sorunlara sahip çıkmaya çalışıyorlardı. Ama yinede önemli ölçüde bölge ile sınırlı kalıyordu.

Ama bunun çözüm olmadığını, yani HDP’siz olmaz ama HDP ile de tek başına olmaz. Dolayısıyla herkesin katılması söz konusu diyoruz. Onun için bütün kesimlerin ifade edildiği bir birliktelik sağlanması gerekiyordu. Ve şu anda Türkiye’nin her kesimini kapsayan bir siyasal hareket durumuna geldik. O nedenle ben bunu 9.yıl kutlaması olarak anıyorum. Ama mücadelemizi 9. yıl olarak başlatmıyorum, daha önceden başlatıyorum. O nedenle bunu böyle ifade ettim.” şeklinde konuştu.
(SAKİNE DEMİR)