Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDİR

Epilepsi halk arasında “sara hastalığı” olarak bilinir. Beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyali yollaması ile ortaya çıkar. Epilepsi kronik bir hastalıktır.  Daha çok doğum sonrasında ve beyin hasarı yaşayan kişilerde görüldüğünü söyleyen Eletronöröfizyoloji bölümünden Felek Ay; “ Epilepsi beynin etkilenen bölgesinde yürüttüğü işleve göre semptomlar farklılaşabilir. Bazı belirtiler de şunlar;  vücutta ani kasılmalar, kollarda ve bacaklarda kontrol edilemeyen sallantılar, şuur kaybı, seri  şekilde baş sallama hareketi, kısa süreliğine konuşmalara ve seslere  yanıt verememe, sabit bir noktaya bakma, hızlı göz kırpmak  gibi septomlar diyebiliriz.” dedi.

Epilepsi hastalığın tanısını koymak için en az 2 kez nöbet geçirmiş olması gerekir. Ay;  “Epilepsi tedavisinde hastaların çoğu anti-epileptik denilen epilepsi ilaçları yoluyla tedavi edilir. İlaçlarla nöbetin durdurulması amaçlanır. Bu nedenle düzenli bir şekilde kullanılması önerilir. Kimi uygun hastalarda “vagus sinir stimülatörü” verilen tedavi uygulanabilir. Göğüs altına yerleştirilen pil, vagus sinirini belli aralıklarla uyarır ve nöbetin azalmasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Uykunun düzenli alınması, egzersiz yapmak, fiziksel olarak sağlıklı kalmak gibi önemli tedavi süreçlerinde kendini daha iyi hissetmesini sağlar.  Ay; “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde birinin epilepsi hastası olduğu biliniyor.  En çok çocukluk çağında ve 65 yaş üzeri yetişkinlerde görülür. Kadın ve erkeklerde rastlanma sıklığı aynıdır. Çocukluk çağının en önemli sebebi;  beynin oksijensiz kalması, gebelikte geçirilen enfeksiyon, yetişkinlerde en önemli sebebi ise; beyin tümörleri, kafa travmaları, enfeksiyonlar sebep olur.” şeklinde konuştu.  

Epilepsi nöbeti geçiren bir hastanın düşerken bir yere çarparak yaralanması engellenmeli, hasta yan yatırılmalı, mümkünse kafasını yere vurmasını  engellemek için kıyafet yastık gibi bir malzeme ile  desteklenmeli, yakası gevşetilmeli, hava alabileceği bir alan yaratılmalı, su içirmeye çalışmak ve  yüzünü ıslatmak gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Ay; “Çoğu nöbet 30 saniye ile 2 dakika arasında sürer. 5 dakikadan uzun süren bir nöbet varsa acilen  tıbbi yardım alınması gerekir.” ifadelerine değindi.  Son olarak Ay, bayılmaları hafife alınmaması gerektiğini ve mutlaka nöroloji hekimine görünülmesi gerektiğini vurguladı.