Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

Dolar 13 TL’yi geçti. Vatandaş zarara girdi

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alınmıştır.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır.

Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

VATANDAŞ ZARARDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan hazine garantili kur endeksli TL mevduatı sisteminde vatandaş şimdiden zarara girdi.

Dolar kurunun bu sabah itibariyle 13 lirayı da geçmesiyle birlikte 23 Aralık’ta açılan kur garantili hesaplara para yatıran kişiler şimdiden yüzde 10’a yakın kâra geçtiği belirtildi. Kur bu seviyede kalmaya devam ettiği taktirde bu kişilere Hazineden yüzde 10 ödeme yapılacak. Yapılan ödemelerin ise dolaylı olarak vatandaştan çıkacağı alınan bilgiler arasında.