Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

Diş Hekimi Güven Tugay Geyik İmplant Konulu Röportajı

Kendinizden Bahseder Misiniz?

Konya da doğup büyüdüm. İlköğretim, ortaöğretim ve lisede olduğu gibi üniversite eğitimimide Konyada tamamladım.  Konya Diş Hekimleri Odasında iki dönem görev aldım ve Öğrenci Konsey Başkanlığı yaptım. Mezuniyetim sonrası  konyada ağız diş sağlığı polikliniklerinde klinisyen hekimlik yaptım. Selçuk Üniversitesi Endodonti Anabilim Dalı’nda 2017 yılında başladığım uzmanlık eğitimimi yarıda bıraktım. Hekimlik hayatımda şuan kendi köyümde, kendi kliniğimde ve  kendi hemşerilerime hizmet vermekteyim.

Dental Implant Herkese Uygun mudur?

Rutin bir diş çekimi veya oral cerrahi işleminden geçecek kadar sağlıklı biri çoğunlukla diş implanti için uygun olarak düşünülebilir. Yeterli kemik ve sağlıklı diş etlerine sahip olmak gerekmektedir. Hastalar, implant sonrası ağız hijyenine dikkat etmeyi ve düzenli olarak diş hekimlerini ziyaret etmeyi taahhüt etmelidirler. Ağır sigara kullanımı, diyabet veya kalp rahatsızlıkları, baş / boyun bölgesine yapılmış olan radyasyon tedavileri, implant uygulanması için hasta bazında, bireysel olarak değerlendirilmelidir. İmplant uygulamasının, sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için muhakkak diş hekiminizle görüşmelisiniz.

Çene Kemiği Yetersizse Implant Yapılabilir mi?

Diş eksikliklerinin giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan implantların uygulanacağı bölgenin ilk olarak detaylı şekilde muayene edilmesi gerekir. Yapılan klinik muayenede genel olarak ağız ve diş sağlığı, diş eti sağlığı değerlendirilir. Bu sayede de herhangi bir sorun söz konusu ise, implant tedavisi uygulanmadan önce sorunlar giderilir ve sağlıklı ağza implant tedavisi uygulanır. İmplantin uygulanacağı alanda kemiğin şeklinin, yüksekliğinin-kalınlığının ve kalitesinin değerlendirilmesi için ise radyografik muayene yapılmalıdır. Bu sayede implant tedavisi başarılı olabilmektedir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

implant diş lokal anestezi altında çene kemiğine yerleştirilir. Ağrısız bir operasyon olan yerleştirmenin ardından anestezinin geçmesiyle birlikte hafif bir ağrı hissi yaşanabilir. İlk cerrahi işlemin ardından hastanın ağız yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte 2 ila 4 ay arasında bekleme süresi yaşanır. İmplant uygulamasının çene kemiğiyle sağlıklı bir şekilde kaynaması için tanınan süre içerisinde gerekli görülmesi halinde bölgeye geçici diş uygulaması yapılabilir. Bekleme süresi boyunca ağız ve diş sağlığına, bakımına ve temizliğine özen göstermek gerekir. Bu sürenin sonunda ikinci aşamaya geçilir. Üst yapım aşaması için gerekli olan süre yaklaşık olarak iki haftadır. Bu süreç içerisinde kök oluşturan implant üstüne dişler takılır. Bekleme süresinde 3 boyutlu planlama yapılarak ağız içine yerleştirme çalışmaları tamamlanmalıdır.

Şeker Hastalarına Implant Yapılabilir mi?

Şeker hastalığı implant tedavisi için bir engel oluşturmaz. Aksine şeker hastası olan birçok hasta, hastalığın diş etlerine olumsuz etkisinden dolayı daha çabuk diş kaybedebilir ve daha fazla implant tedavisine ihtiyaç duyar.

Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için hastanın diabetinin kontrol altında olması birinci koşuldur. Bunun dışında gerekli bazı testler vardır ve biz klinik olarak tüm planlamalarımızı bu testlere bağlı olarak yaparız. Bu testler hastanın aylık ve 3 aylık ve anlık periyotlarda şeker düzeyini bilmemize ve takip etmemize yarar. HbA1c olarak adlandırılan bu testin sonucları hastamızın implant tedavisi için uygun bir zamanda olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur.

İmplant Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant bakımı ve ağız hijyeni tedavi sonrası önemli bir konudur. Normal dişlerde yaşanan sağlık sorunlarının tamamı implant dişlerde de görülür. Etkili bir temizlik yapılmaması durumunda implantlarda sırasıyla; şişlikler, kızarıklıklar ve sonunda da kanamalar başlayabilir. Süreci kemik erimesi takip edebilir ve bu aşamanın sonunda da implant kaybı yaşanabilir. Bu sorun kısa süre içerisinde sağlıklı dişlere de etki edebilir ve çürüğe bağlı diş eti problemleri yüzünden ciddi kayıplar yaşanabilir.

Tedavinin sonunda diş hekimi tarafından verilecek uygun temizleme teknikleri ve kullanılması gereken yardımcı malzemeler eşliğinde implant bakımı yapılabilir. Özellikle tedavi süresince iyileşmeyi engelleyici özellik gösteren sigara kullanımından mutlak suretle kaçınılmalıdır. Asitli içeceklerin aşırı tüketimi implant uygulamasının kullanım süresinin kısalmasına neden olabilir.

implant tedavisinin ardından geçecek ilk 48 saat çok önemlidir. Bu süre içinde implant dişlerin üzerine baskı uygulanmaması gerekir. Ağız içi basıncın dengelenebilmesi ve ilk 24 saat çalkalama yapılmaması kullanım süresinin uzaması üzerinde de etkilidir. İmplant diş sahiplerinin dişlerini firçalarken rahat ve yumuşak hareketlerle kontrollü bir temizlik yapması önerilir. Vidalama bölgesinde yaşanacak şişlikler buz tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı ve Hijyen Nasıl Yapılmalı?

• Başarılı ağız cerrahisi, ağzın olabildiğince temiz tutulmasına bağlıdır.

• Ameliyatınızın akşamından başlamak üzere diğer dişlerinizi bir diş fırçasıyla normal şekilde temizlemeye de başlamanız gerekir. Ameliyat bölgesini ilk birkaç gün boyunca fırçalamaktan kaçınınız, uygun zaman diliminde bu alanı bir diş fırçasıyla da dikkatlice temizlemeye başlayınız.

• Ağız gargaraları (bir çay kaşığı tuz ve bir fincan sıcak su ile), birinci haftada iyileşme için çok yararlıdır. Gargara suyunun aşırı sıcak olmadığından emin olun ve daha sonra sıcak gargarayı cerrahi bölgede soğuyana kadar tutun. Mümkün olduğunca sık tekrarlayın.