Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

CİHANBEYLİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KALE İLE RÖPORTAJ

1 Sayın Başkanım, Yeniceobaya vermiş olduğunuz sözleri bir bir tuttuğunuzu görüyoruz. Bu sözler içerisinde; sanayi, hayvan barınağı ve doğal gaz da vardı. Bu konularda yakın dönemde bir  çalışmanız olacak mı?  

Doğal gazın sözünü vermedik ama bu konuda çalışma yapacağımızın sözünü verdik. Burada sağ olsun  bölgemizin insanı olan medarıiftiharımız sağlıkbakanımız sayın Dr. Fahrettin Koca ile beraber bu işi takip ediyoruz. Durumu kendilerine arz ettik. Çalışmalar oldukça olumlu geçmekte. İnşallah iyi olacak ve söz değil ama gerçekleştirme adına epey bir yol katettik. İnşallah başarırız.

Gelelim hayvan barınağının bir özelliği var: Konya’da  ilk ihale edilen hayvan barınağıdır. Biz bu sözü yerine getirdik. Biliyorsunuz meydan çalışmamızı tamamladık. Prestij yol çalışmamızı tamamlama noktasına getirdik. Yeni bir park yapımı için ihale yapıldı ve yer teslimi yapılacak. Bununla beraber  imam hatip düzenlemesi ve merkezdeki  WC, lavabolar ve abdesthaneler komple yeniden elden geçirilecek. Yani Yeniceoba’ya hakkettiği hizmeti veriyoruz. İnsanlar umarım şunu taktir  ederler: Cihanbeyli belediyesi olarak ayrım yapmadığımızı ve elimizden geldiğince insanlara hem uğraşma hem hizmet etme noktasında çok seri şekilde hareket ettiğimizi görürler.

2 Yeniceoba da toplu şekilde gezen köpekler vatandaşları rahatsız ediyor. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

İşte şimdi biraz imkanlar da kısıtlı. Buraya her bölgeden  hayvanlar bırakılıyor. Yapacak pekte bişi yok. Ekipler topluyor ama görevliler bunu başaramıyor. Bu toplama gerçekleştirilirken hayvanlara zarar verildiği anda hayvan severler bunu farklı anlamda propagandasını yapıp lanse ediyorlar. Ama inşallah bu yapılacak olan hayvan toplama ve bakım merkezi ve entegre merkezi ile beraber bu sıkıntıyı kökünden halletmiş olacağız.

3 Cihanbeyli merkezde ve çevre mahallerinde başlatmış olduğunuz çalışmalarınız devam ediyor. Cihanbeyli ve Yeniceoba esnafı bu çalışmaların uzun sürdüğünden şikayetçi. Bu konu hakkında bir açıklamanız olacak mı?

 Şimdi söyle söyleyeyim. Cihanbeyli esnafı şikayetçi diyorsunuz. Fakat 90 yıllık bir ilçenin belediye başkanlarının alt yapıya girmesi cesaret ve yürek isteyen bir iş. Belediye başkanlarının aleyhinde en çok yorum altyapı üzerinden gelmektedir. Biz cesur davrandık. Cihanbeyli  ve Yeniceoba’nın geleceği hakkında üstünü boyayıp, cilalama yerine alt yapıyı da çözerek komple  bir çözüm noktasını tercih ettik. Cihanbeyli de 90 yıllık bir ilçede drenaj yok. Merkezde  22  km  yağmur suyu drenajı döşenmiş. Yıllar yılı döşenen  şu anda taşımayan su şebekeleri, kanalizasyon şebekeleri değiştirilmiş, Medaş hatları, elektrik hatları yeniden entegre edilmiş, Telekom hatlarında iyileştirmeler yapılmış, doğalgaz sıfır noktada çekilmiş. Topladığınızda yer altında 6 ayrı ayı kalem çözmüşüz. İnsanların bunu taktir etmesi lazım. Ve bununla beraber ortaya bütün problemleri çözüp pırıl  pırıl yollar çıkarıyorsunuz. İnsanlar şimdi hizmet bekliyorsa her nimetin bir külfeti vardır. Sabretmesini bilecek. Bu 5 dk. da bir gecede olacak bişi değil. Bide pandemi var. Pandemiye rağmen tüm Konya’ya baktığınız zaman en seri çalışan belediyelerin başındayız. Herkes frene basarken biz sürekli petale basıyoruz. Hizmet eğrisi sürekli dikey çıkıyor hiç yatay değil. O yüzden insanların anlayışla karşılaması lazım. Başta bize yardımcı olmaları lazım. Sebebi biz bu taşın altına elimizi koyduk.

4 Sayın Başkanım, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ilçesine belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Neredeyse her yerleşim bölgesinde çalışmalarınız devam ediyor. Bu çalışmalar için maddiyatı nasıl karşılıyorsunuz?

Siz oturur kendi işletmeniz gibi belediyenin cari bütçesine bakarsınız, kendi öz işletmeniz gibi bakarsanız, sadece Ankara’dan ve İller Bankasından gelen payla yetinmeyip de  siz maddi akışı temin noktasına çareler ve yollar ararsanız, projeler üretirseniz. Sonuç  tablosu bu olur. Herkesin dikkatini çekiyor. Biz buraya oturuyoruz mesai arkadaşlarımla beraber sanki kendi şirketimizmiş  gibi  kenara koyuyoruz. Belediyede benim yakın 5-6 kişilik bir ekibim var. Bu çocukların benimle beraber mesaileri yok. Oturup çalışıyoruz maddi kaynağı nasıl üretebiliriz, borçlanmayı bırakıp birazda kendimizden ödün vererek hazine arazilerden, atık arazilerden, imarlardan arsa üretip en azından belediye kaynak akışını sağlıyoruz. Tabi bunların hepsi sizin özverinize bağlı. Siz özverili davranırsanız tablo bu olur.

5 Yeniceobaya sağlık ocağı kazandırmıştnız. Sağlık ocağının bazı tıbbi eksikleri var. Bu konuda bir çalışmanız olur mu?

Hastaneyi getiren benim iktidarım, benim bakanım, benim mensubu olduğum parti, dolayısıyla biziz. Tabi ki eksilerinin takipçisi olacağız. En kısa zamanda ilgililerle ve sayın bakanımla görüşeceğim.,

6 Her kış geldiğinde, her yağmur yağdığında Celil Boğazı istikametinden biriken yağmur suları sele dönüşerek Yeniceoba merkezine doğru geliyor. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

 Biliyorsunuz biz kanal açmak istedik fakat tarla sahipleri izin vermedi. Kütükuşağı yolu üzerinde kanal vardı. Geçen yıl aktif değildi, Devlet Su İşleri  ile beraber aktif hale getirdik. Dolayısıyla eskisi gibi sel baskınları olmayacak. Eğer Yeniceoba’nın tarla sahipleri izin verseydi tekrar bir tahliye kanalı daha açtıracaktık. Ama bir kere bu  kanalların derinleştirilmesi, genişletilmesi ve karayolları bandının altındaki köprünün yapılmasıyla  beraber bu sıkıntının büyük bir kısmı bitecek. 

7 Sayın Başkanım, Yeniceoba da Pazar yerini kapatmak için bir projeniz yada çalışmanız olacak mı?

 Yeniceoba’ya yaptığımız hizmetleri parmağınızla toplayın. Birazda Yeniceoba’yı görelim onu da yaparız. Biz hep verdik. Birazda onlar versin devam edelim.

8 Son olarak önümüzdeki genel seçimde milletvekili adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle öyle bir hesabımda yok, öyle bir düşüncem de yok. Şu an bizim 2024 yılına kadar  bir görev süremiz var. O  görev süresi boyunca arkadaşlarımla, ekibimle vermiş olduğumuz sözleri ve fazlasını yerine getirmeye çalışacağız. Devam. Yani hizmete devam diyoruz. (SAKİNE DEMİR)