Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

ÇİFTLİK HAYVANLARININ SAĞLIĞINA DİKKAT

Bölgemizin özelliği gereği tarım ve çiftlik hayvancılığıyla ilgileniyor. Peki çiftlik hayvanlarımızın bakımını nasıl yapmamız , nelere dekkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Çiftlik hayvanları; hem üretim aracı olarak ekonomik bir kazanç kapısı hem de  tüketim materyali olarak  beslenme unsurlarıdır. Bu yüzden öncelikle çiftlik hayvanlarında koruyucu hekimlik faaliyetlerinin uygulanması gerekmektedir. Koruyu hekimlik hakkında bilgiler veren  Yeniceobalı Veteriner Hekim Sami Emre Yıldız, “Hayvanların hastalanmasına engel olacak aşı programları eksiksiz yapılmalı. Koruyucu hekimlikte temel yapı  taşımız aşılamadır. Hayvanların hastalıklara karşı bağışıklığını kuvvetlendirmek için aşı uygulaması yapılmaktadır. Böylece sağlıklı sürüler oluşmaktadır. Aşı her zaman hastalığı tamamıyla engelleyememektedir elbet. Ancak hastalıkların ciddi bir şekilde önüne geçmektedir.” dedi.

“Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Hayvan”

Veteriner hekimliğin kolay iş olmadığını fakat severek yaptığını ifade eden Yıldız, insan sağlığının temelde hayvan sağlığından geçtiğini belirterek  toplum ve hayvan sağlığını korumak için uğraş verdiğine değindi. Veteriner hekimler hayvan sağlığı için emek vermiyor olsaydı, sofralarımızda tükettiğimiz et  ve  balık ürünlerinden tutun da süt ve süt  mamüllerine kadar her gıda değeri olan besin maddesinin güvenilirliği şüphesiz muallakta olurdu.

Toplum sağlığı için hayvan sağlığının önemine değinen Yıldız, “Türkiye gibi tarım ve hayvancılığın ciddi bir sektör olduğu ülkelerde kalkınmanın temeli; tarım ve hayvancılık politikalarının hatasız, kusursuz ve büyük bir ciddiyetle işlenmesi, ilerlemesi, uygulanmasıdır. Her dönemde ciddi sorunlar yaşayan et ve süt üreticilerimizin talepleri dikkate alınmalı, onları bu üretimin bir parçası olmaktan usandırmamalı, onlara mutlulukla, refahla üretim yapabilecekleri bir ortam sağlanmalı.” şeklinde konuştu.