Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

CELİL BOĞAZININ MUHTEŞEM HEYKELLERİ

Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi ABD Yüksek Lisans öğrencisi olan Hanife Hilal Ahlatçalı, Kuşça’da bulunan peribacaları hakkında bilgiler verdi.

Konya İlinin Cihanbeyli İlçesine bağlı  bir belde olan Kuşça ’da ülkemizin güzelliklerinden biri olan Peribacaları bulunuyor. peribacaları’ndan bahseden Hanife Hilal Ahlatçalı, “Açık kahve, kırmızı, yeşil ve gri renklerde kiltaşı, çakıltası, kumtaşı, çamurtaşı, killi kireçtaşı ve konglomeralar yapıların ana hatlarını katmanlar halinde oluşturmaktadır. Farklı dirence sahip bu maddeler zaman içerisinde yağışlar ve rüzgârın etkisiyle şu anki jeolojik anıtları ortaya çıkarmıştır.” dedi.

Celil Boğazı’ndaki Peribacaları Kapadokya (Ürgüp), Erzurum (Narman), Afyon (İscehisar)’dan sonra Türkiye’nin dördüncü peri bacası bölgesidir. Ahlatçalı; “Kuşça beldesi doğusu ve kuzeydoğusunda gözlenmiş olmasından dolayı ‘Kuşça Üyesi’ olarak adlandırılmıştır.” diyerek sözlerini sürdürdü.  Gabro serpantinit ve radyolarit çakıllardan oluşan çakıltaşı, çamurtaşı, krem renkli kumtaşı sıralaması ile özellikle Kapadokya bölgesindeki peribacalarından farklı bir oluşumdur. Kapadokya ile en büyük benzerliği paleolitik dönemden itibaren insanların kolay şekil verilebilmesi gerekçesiyle yerleşim yeri olarak kullanmasıdır.

Son olarak Ahlatçalı, bu doğa harikasnın turizme kazandırılması gerektiğinden ve gerekli korumanın sağlanmasıyla gelecek nesillere jeolojik miras alanı olarak bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.