Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

Altın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Altın, saf haldeyken yumuşak olmasından dolayı işlenmesi ve şekil verilmesi kolaydır. Parlak sarı renginden ve ışıltısından dolayı uzun yıllardır tercih edilen altın, hala aynı ilgiyi görmeye devam ediyor.

“En Çok Bu Modeller Tercih Ediliyor”

Yeniceoba ve civar köylerimizde örf ve adetler gereği altına hep bir  rağbet olmuştur.  Günümüzde bu azalmamış, tersine artarak devam etmiştir.  Özellikle yaz aylarında gurbetçi hemşehrilerimizin de gelmesiyle altına  ilgi daha da artıyor. En çok tercih edilen altın çeşitlerinden bahseden Sarraf mağazası’nın sahibi  Ercan Avcılar, “ Öncelikle Yeniceoba gazetesinin hayırlı olmasını diliyorum, inşallah uzun soluklu bu proje de başarılı bir iş çıkaracağınıza inanıyor ve her türlü destek de bulunacağımızı belirtiyorum. Altınlarda en çok tercih edilen modeller; büyük takı setleri, burma bilezikler,  metrelik zincirler,  altın  kemerler ve  altın taç tarzı ürünler sıkça satılıyor.  Daha önce  22 ayar ağırlıklı ürünler satılırdı ama günümüz şartlarında altın fiyatları devamlı yükseliş de olduğu için fiyatı  daha uygun olan  14 ayar takılar da aynı oranda satılmakta.” şeklinde konuştu. Yatırım için uygun olan altın çeşitleri ise; bilezik, ziynet altın, gram altın haricinde 14 veya 22 ayar ürünler de uzun vadeli hem kullanıma hem yatırıma uygundur.  

“Modayı Yakından Takip Etmeliyiz”

Moda ve sosyal medyanın ilişkisine değinen Avcılar, “Modayı yakından takip etmekteyiz çünkü modeller cok hızlı şekilde değişim gösteriyor.  Sosyal medya günümüzde vazgeçilmez bir tanıtım alanı olmuş durumda.  Bu avantajı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.”   ifadelerini kulandı.

Altın konusunda titiz davrandığını söyleyen Avcılar, “Biz altınları yıllardır çalıştığımız, devamlı denetim altında olan firmalardan temin etmekteyiz . Vatandaşlarımızda aynı hassasiyeti göstermeliler ve tanıdığı, bildiği firmalardan alışveriş yapmalarının daha uygun ve doğru bir karar olacağını düşünüyorum.” dedi.

“Taklit Ürünlere Dikkat”

Taklit ürünler veya ayarı düşük ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor. Günümüz şartlarında sahte altın ile gerçek altını ilk görüşte ayırt etmez zor bir hale geldi. Altınların sahte olup olmadığını nasıl anlayabileceğimize değinen Avcılar, “İnsanların  bunu bilmeleri zordur. Satın alacağınız altında ilk dikkat etmeniz gereken şey damga puludur. Bu damganın üzerinde çok küçük de olsa marka ve patent damgası, sertifika numarası ve ayar pulu yer alıyor. Bunlara dikkat edilmeli ancak sağlam firmalarda alım satım yapılması olumsuz  ihtimallere fırsat vermez ve sahte altın piyasasının önüne geçecektir.” açıklamasını yaptı.

Son olarak  Avcılar, altın güvenli limandır cümlesinin kesinlikle hatırlanması gerektiğini belirterek, son 5 senede 5 kat arttığını ve bu durumun  yıllarca böyle katlanarak devam edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.