Yeniceoba Gazetesi

Bölgenin Nabzı

AĞAÇ BAKIMINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ağaçlar hakkında doğru bildiğimizi düşündüğümüz ama yanlış olan bilgileri düzelten, peyzaj işi yapan Mahmut Demir, ağaçlar hakkında bilgiler verdi.

Ağaçlandırmanın en büyük önemi havayı temizlemesidir. Ağaçlar suyun az bulunduğu bölgede buharlaşmayı yavaşlatarak sudan tasarruf etmemizi sağlar. Erozyonu önlediği gibi afetlerden de korur. İç Anadolu bölgesinde ağaçlandırmaya gerekli önemin verilmediğine değinen Mahmut Demir, “Yeniceoba ile başladığım ağaçlandırma işime, çevre köyler ve ilçeler de ilgi gösterir oldu. Artık insanlar ağaçlandırmaya önem vermeyi kültür haline getirmeye başladılar.” dedi.

Konya bölgesi kurak bir iklime sahip olduğu için özellikle çam ağaçlarının tercih edildiğini ifade eden Demir, “Bölgemizde Köknar, Ladin, Sedir, Karaçam, İğneli çam gibi ağaçların ekilmesini tavsiye ediyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz hava şartlarına uyum sağlayabilecek ağaç türleridir.” dedi.

“Budamada Yapılan Büyük Hata”

Yılın her mevsiminde budama yapamayız. Ağaçlar yapraklarını döktükten sonra yapılması gerekmektedir. Bunun için en uygun zaman kasım ayı ile mart ayı arasında olup, kasım ayında yapılması en çok tercih edilir.

Budama kısmında yapılan hatadan bahseden Demir, “Birçok yerde sıfır budama yapıldığını gördüm. Bir ağacın ideal budanması, 1 cm bırakılarak yapılmasıdır. Çünkü sıfır budamada ağacın gövdesini onarmasına zarar verir. Ama 1 cm bırakılan budamalarda ağaç kendini hızlı ve sağlıklı onarır.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Son olarak dikim yapılacak ağaçların kasım ayında dikilmesinin daha başarılı sonuç vereceğinden bahseden Demir, su ağaca girmeden ağaçların ekiminin yapılmış olması gerektiğini sözlerine ekledi.